Kes on Raik Sõster?

KES ON RAIK SÕSTER?

TARTUSSE SULANDUMINE

Raik Sõster sündis Jõgevamaal Voore külas. Esimesed kümme aastat möödusid Voorel ning seejärel kolis ta ema ja vennaga Tartusse.

Nooruspõlv möödus keeruliselt, nagu see maalt linna kolinud lapsel kipub olema: kooli sisse sulandumine polnud sujuv ning ka vaesus oli suur osa elust. Raiki sõnul on vaesus ja tõrjutus aga tema jaoks parimad õpetajad olnud. Tänu sellele ta mõistis, et kõige tähtsam on tema ise ning ülejäänud ümber on müra.

Teismeeas sukeldus Raik raamatutesse ning muusikasse. Kuna kodus polnud mõned aastad televiisorit, siis olid need head üksinduse peletajad. Vihikutesse sai kirjutatud muusika edetabeleid ning Raik unistas oma bändi tegemisest.

Kuulata eelistas ta punk rocki, Nirvanat ja kõike, mis kõrva karjus, et maailm ongi sitt ning ta ei pea olema nagu teised inimesed. Kuigi ta kuulas alternatiivsemat muusikat, oli esialgne idee teha boy band. Umbes 14-aastaselt mõtles Raik välja nime oma tulevasele bändile - Shitflowers - ning 16-aastaselt viis Raik idee ellu.

Shitflowers tegutses 14 aastat, selle aja jooksul anti omal käel välja kaks albumit: “Dead City Rockers” ja “Anti-Social”. Tartu pungiskenele sai Shitflowers tuttavaks, esineti muuhulgas Punk N Roll festivalidel ja ka Lätis Labadaba festivalil.

Koolipõlv möödus Raigil keeruliselt. Käies 12 aasta jooksul viies erinevas koolis, sai ta hulganisti õppetunde ja kohanemisoskust harjutada. “Kuna ma olin suurema osa ajast alati kõige pisem poiss ja mitte just kõige parema tervisega, siis olin hea kiusamisobjekt. Samas see kasvatas iseloomu ja lõpuks ma enam kellelegi võlgu ei jäänud,” juurdleb Raik.

Hoolimata sellest polnud tal õppimisega probleeme, hinded olid head, ta osales olümpiaadidel ja oli mitmekülgselt sportlik.

Pidevalt muutunud ümbritsev keskkond ei soodustanud aga heade sõprade teket ja selle kompenseeris Raik rikkaliku sisemaailmaga, mille tulemusena hakkas ta kirjutama Shitflowersile laulusõnu ning end välja sai elada katsetades erinevaid luulevorme ja proosat. Keskkooli lõpus võttis Raik edukalt osa kirjandusalastest võistlustest nagu Vello Saage konkurss ja kirjandusfestival Prima Vista noortekonkurss.

Samas oli noorel Raikil kindel soov saada hoopis elukutseliseks sõjaväelaseks. Kuid kui tema sõber kaitseväes surma sai, kadus see siht silme eest.

SKENERAATORINI JÕUDMINE

Raiki sõnul on Skeneraatoriga alustamine loomulik jätk kõikidele kontsertidele ja projektidele, mida ta siiani korraldanud on.

Kuna eelmise kümnendi lõpus oli Tartu punkskene põhimõtteliselt surnud, sai kunagises Pärmivabriku proovikas otsustatud - kui keegi teine ei tee, siis tuleb ise teha.

Bändiga avaldati ise DIY-album “Dead City Rockers”. Koos sõpradega Mart Julm ja Tafka asutati jalgpalliklub Vedelik. JK Vedeliku elu organiseerides lisandusid ka erinevad kontserdid, mida korraldada. Lisaks sai koos Stirru ja Kalaga võideldud prooviruumi elus hoidmise eest. Kõik see on tänaseks kulmineerunud MTÜ Kroksiga.

2014. aastal kolis Raik oma tegemistega Generaadio eetrisse ning alustas saatesarjaga “Provintsi punk”, hiljem lisandusid veel muusikasaated “Kaks Kaptenit” ja “Kuldsüda”.

Kui Generaadiost lahkus peatoimetaja, asus Raik ise pooleteiseks aastaks sellele positsioonile ning on siiani juhatuse liige.

Raik soovib muusikaga jätkata ning ootab, et saaks taas lavalaudu kulutada. Palju aega kulub praegu proovi- ja kontserdikoha ehitamisele, et jätkata Tartu muusikaskene rikastamisega.

Tulevikus soovib Raik mõned IT-projektid lõpetada, neli pooleliolevat romaani valmis kirjutada ning hiljuti on tema kireks saanud aiandus. “Ja kui sellest veel väheks jääb, siis on to do listis veel 100 asja, mis tahaks enne surma ära teha,” muheleb ta.

Raik on sahtlisse paarsada luuletust kirjutanud, ühe tõi ta aga sahtlist välja: